Difference between revisions of "Illinois Mathcounts"

(National Team Awards and Placement)
 
(56 intermediate revisions by 22 users not shown)
Line 1: Line 1:
Illinois Mathcounts is one of the state competitions held for Mathcounts. Each year the state of Illinois sends its top four scorers in the state competition held every year in March at the Holiday Inn in Matteson. Countdown is unofficial, so separate awards are rewarded for countdown winners. The state team is picked solely based on written round scores.
+
Illinois Mathcounts is one of the state competitions held for Mathcounts. Each year the state of Illinois sends its top four scorers in the state competition held every year in March at the Sheraton hotel in Lisle(in 2020 due to unknown reasons it was at Joliet Junior College) to the National Mathcounts Competition. Countdown is unofficial, so separate awards are rewarded for countdown winners. The state team is picked solely based on written round scores. Ties are broken using the Mathcounts tiebreaker process, and then the tiebreaker round (if necessary).  
  
 
== National Team Awards and Placement ==
 
== National Team Awards and Placement ==
 
+
* 2022 - 17th
 +
* 2019 - 15th
 +
* 2018 - 13th
 +
* 2017 - 6th
 +
* 2016 - 15th
 +
* 2015 - 17th
 +
* 2014 - 11th
 +
* 2013 - 10th
 +
* 2012 - 2nd
 
* 2011 - 5th
 
* 2011 - 5th
 
* 2010 - 2nd
 
* 2010 - 2nd
Line 12: Line 20:
  
 
== IL State Team Champions ==
 
== IL State Team Champions ==
 
+
* 2022 - Daniel Wright Junior High School
 +
* 2021 - No team competitions
 +
* 2020 - Edison Regional Gifted Center*
 +
* 2019 - Kennedy Junior High School, Lisle/University of Chicago Lab School, Chicago (tied)
 +
* 2018 - Kennedy Junior High School, Lisle
 +
* 2017 - Kennedy Junior High School, Lisle
 +
* 2016 - Kennedy Junior High School, Lisle
 +
* 2015 - Kennedy Junior High School, Lisle
 +
* 2014 - Kennedy Junior High School, Lisle
 +
* 2013 - University of Chicago Lab School, Chicago
 +
* 2012 - Kennedy Junior High School, Lisle
 
* 2011 - Kennedy Junior High School, Lisle
 
* 2011 - Kennedy Junior High School, Lisle
 
* 2010 - Kennedy Junior High School, Lisle
 
* 2010 - Kennedy Junior High School, Lisle
Line 19: Line 37:
 
* 2007 - Kennedy Junior High School, Lisle
 
* 2007 - Kennedy Junior High School, Lisle
 
* 2006 - Percy Julian Middle School
 
* 2006 - Percy Julian Middle School
* 2004 - Kennedy Junior High School, Lisle
+
* 2004 - Liberty Middle School, Edwardsville
 
* 2003 - Avery Coonley School, Downers Grove
 
* 2003 - Avery Coonley School, Downers Grove
  
== IL State Team Members (National Written Place, CD place if unknown) ==
+
*The 2020 State Competition marks the first time that a Chicago Public School has won in recent history.
 +
 
 +
== IL State Team Members (National Written Place, CD place if known) ==
 +
* 2022 - Victor Chen, Christopher Sakaliyski, Dou Lai, Jonathan He
 +
 
 +
* 2021 - Nathaniel Maydanchik (12th), Andrew Bukowski, Angela Ho, Victor Chen (51st)
 +
 
 +
* 2020 - Krishna Pothapragada, Wilbert Chu, Joshua Studee, Michael Budd, Coach:  Brandon Strawn
 +
 
 +
* 2019 - Krishna Pothapragada, Nathaniel Maydanchik, Jeffrey Chen (17th), Nathan Ma, Coaches: Vikki Williams and Karen Ge (assistant coach)
 +
 
 +
* 2018 - Nathra Ramrajvel, Henry Xie, Kevin Cheng, Grant Zhang, Coach: Nicholas Titus
 +
 
 +
* 2017 - Geoffrey Wu (2nd (on written), Q), Holden Mui (13th), Abhinav Goel (50th), Colin Yao (68th), Coach: Nicholas Titus
 +
 
 +
* 2016 - Kinllen Peng (44th), Jesse Yang (35th), Geoffrey Wu (58th), Ronan Soni, Coach: Nicholas Titus
 +
 
 +
* 2015 - Karen Ge (33rd), Allen Chen, Roshni Padhi, Matthew Cho, Coach: Nicholas Titus
 +
 
 +
* 2014 - Nicholas Sun (2nd (on written), Q), Elbert Du (13th), Allen Chen (48th), Haoyang Yu, Coach: Nicholas Titus
 +
 
 +
* 2013 - Nicholas Sun , Elbert Du , Samuel Guo,  Vivian Auduong, Coach: Chris Freeman
 +
 
 +
* 2012 - Kevin Sun , Jung Hwang , Savasva Raghuvanshi,  Brice Wang, Coach: Suzanne Croco
  
 
* 2011 - Kevin Sun (3rd), Brice Wang (46th), Emily Mu, Hyun Woo Yim, Coach: Suzanne Croco
 
* 2011 - Kevin Sun (3rd), Brice Wang (46th), Emily Mu, Hyun Woo Yim, Coach: Suzanne Croco
Line 28: Line 69:
 
* 2010- Ravi Jagadeesan (21st), James Tao (13th), Kevin He, Kevin Sun (28th), Coach: Suzanne Croco
 
* 2010- Ravi Jagadeesan (21st), James Tao (13th), Kevin He, Kevin Sun (28th), Coach: Suzanne Croco
  
* 2009- Megan Chen (20th), Patrick Liscio, James Tao, David Wang, Coaches: Krish Revuluri (subbed for Suzanne Croco), Marianne Schultz (assistant coach), Ana Kamath (assistant coach).
+
* 2009 - Megan Chen (20th), Patrick Liscio, James Tao, David Wang, Coaches: Krishnaiah Revuluri , Marianne Schultz (assistant coach), Ana Kamath (assistant coach) (3 coaches from Plum Grove Junior High School, subbed for Suzanne Croco of Kennedy Junior High School)
  
* 2008- Joshua Dement (15th), Adam Kalinich (48th), Ravi Jagadeesan (53rd), John Park, Coach: Kris Laska
+
* 2008 - Joshua Dement (15th), Adam Kalinich (48th), Ravi Jagadeesan (53rd), John Park, Coach: Kris Laska
  
 
* 2007 - Kevin Hu, Peter Bang, Zachary Levine, Margaret Coad, Coach: Suzanne Croco
 
* 2007 - Kevin Hu, Peter Bang, Zachary Levine, Margaret Coad, Coach: Suzanne Croco
Line 36: Line 77:
 
* 2006 -  Arjun Puranik (12th), Evangelie Zachos (?th but in top 57), Katherine Rudolph, Christopher Adams, Coach: Sharon Gunnell
 
* 2006 -  Arjun Puranik (12th), Evangelie Zachos (?th but in top 57), Katherine Rudolph, Christopher Adams, Coach: Sharon Gunnell
  
* 2004 - Gregory Gauthier (1st), Alex Zhai (6th), Jennifer Iglesias (?th in top 57), Zach Nahlik (?th in top 57), Coach: Steven Ondes
+
* 2004 - Gregory Gauthier (1st), Alex Zhai (5th), Zach Nahlik (14th), Jennifer Iglesias (37th), Coach: Steven Ondes
  
 
* 2002 - Albert Ni (1st)
 
* 2002 - Albert Ni (1st)
Line 47: Line 88:
  
 
==National Countdown Round==
 
==National Countdown Round==
 +
* 2017 - Geoffrey Wu (Q, 5th)
  
 
* 2011 - Kevin Sun: Q (3rd)
 
* 2011 - Kevin Sun: Q (3rd)
Line 52: Line 94:
 
* 2006 - Arjun Puranik: P (12th)
 
* 2006 - Arjun Puranik: P (12th)
  
* 2004 - Gregory Gauthier (1st), Alex Zhai: P (6th)
+
* 2004 - Gregory Gauthier (1st), Alex Zhai: P (5th)
  
 
* 2003- Gregory Gauthier (7th place)
 
* 2003- Gregory Gauthier (7th place)
Line 71: Line 113:
  
 
==State Countdown Winners==
 
==State Countdown Winners==
 +
* 2022 - Aren Emrikian*
 +
 +
* 2020 - Krishna Pothapragada
 +
 +
* 2019 - Benjamin Chen
 +
 +
* 2018 - Nathra Ramrajvel
  
 
* 2010 - Kevin He
 
* 2010 - Kevin He
Line 79: Line 128:
  
 
* 2007 - Peter Bang
 
* 2007 - Peter Bang
 +
 +
* In 2022, instead of the usual 16-player Countdown Round, the top 10 individuals all played in a single best-out-of-20 round to determine the Countdown winner.

Latest revision as of 19:53, 14 July 2022

Illinois Mathcounts is one of the state competitions held for Mathcounts. Each year the state of Illinois sends its top four scorers in the state competition held every year in March at the Sheraton hotel in Lisle(in 2020 due to unknown reasons it was at Joliet Junior College) to the National Mathcounts Competition. Countdown is unofficial, so separate awards are rewarded for countdown winners. The state team is picked solely based on written round scores. Ties are broken using the Mathcounts tiebreaker process, and then the tiebreaker round (if necessary).

National Team Awards and Placement

  • 2022 - 17th
  • 2019 - 15th
  • 2018 - 13th
  • 2017 - 6th
  • 2016 - 15th
  • 2015 - 17th
  • 2014 - 11th
  • 2013 - 10th
  • 2012 - 2nd
  • 2011 - 5th
  • 2010 - 2nd
  • 2009 - 15th
  • 2008 - 13th
  • 2006 - 5th
  • 2004 - 1st
  • 2003 - 4th

IL State Team Champions

  • 2022 - Daniel Wright Junior High School
  • 2021 - No team competitions
  • 2020 - Edison Regional Gifted Center*
  • 2019 - Kennedy Junior High School, Lisle/University of Chicago Lab School, Chicago (tied)
  • 2018 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2017 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2016 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2015 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2014 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2013 - University of Chicago Lab School, Chicago
  • 2012 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2011 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2010 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2009 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2008 - Avery Coonley School, Downers Grove
  • 2007 - Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2006 - Percy Julian Middle School
  • 2004 - Liberty Middle School, Edwardsville
  • 2003 - Avery Coonley School, Downers Grove
*The 2020 State Competition marks the first time that a Chicago Public School has won in recent history.

IL State Team Members (National Written Place, CD place if known)

  • 2022 - Victor Chen, Christopher Sakaliyski, Dou Lai, Jonathan He
  • 2021 - Nathaniel Maydanchik (12th), Andrew Bukowski, Angela Ho, Victor Chen (51st)
  • 2020 - Krishna Pothapragada, Wilbert Chu, Joshua Studee, Michael Budd, Coach: Brandon Strawn
  • 2019 - Krishna Pothapragada, Nathaniel Maydanchik, Jeffrey Chen (17th), Nathan Ma, Coaches: Vikki Williams and Karen Ge (assistant coach)
  • 2018 - Nathra Ramrajvel, Henry Xie, Kevin Cheng, Grant Zhang, Coach: Nicholas Titus
  • 2017 - Geoffrey Wu (2nd (on written), Q), Holden Mui (13th), Abhinav Goel (50th), Colin Yao (68th), Coach: Nicholas Titus
  • 2016 - Kinllen Peng (44th), Jesse Yang (35th), Geoffrey Wu (58th), Ronan Soni, Coach: Nicholas Titus
  • 2015 - Karen Ge (33rd), Allen Chen, Roshni Padhi, Matthew Cho, Coach: Nicholas Titus
  • 2014 - Nicholas Sun (2nd (on written), Q), Elbert Du (13th), Allen Chen (48th), Haoyang Yu, Coach: Nicholas Titus
  • 2013 - Nicholas Sun , Elbert Du , Samuel Guo, Vivian Auduong, Coach: Chris Freeman
  • 2012 - Kevin Sun , Jung Hwang , Savasva Raghuvanshi, Brice Wang, Coach: Suzanne Croco
  • 2011 - Kevin Sun (3rd), Brice Wang (46th), Emily Mu, Hyun Woo Yim, Coach: Suzanne Croco
  • 2010- Ravi Jagadeesan (21st), James Tao (13th), Kevin He, Kevin Sun (28th), Coach: Suzanne Croco
  • 2009 - Megan Chen (20th), Patrick Liscio, James Tao, David Wang, Coaches: Krishnaiah Revuluri , Marianne Schultz (assistant coach), Ana Kamath (assistant coach) (3 coaches from Plum Grove Junior High School, subbed for Suzanne Croco of Kennedy Junior High School)
  • 2008 - Joshua Dement (15th), Adam Kalinich (48th), Ravi Jagadeesan (53rd), John Park, Coach: Kris Laska
  • 2007 - Kevin Hu, Peter Bang, Zachary Levine, Margaret Coad, Coach: Suzanne Croco
  • 2006 - Arjun Puranik (12th), Evangelie Zachos (?th but in top 57), Katherine Rudolph, Christopher Adams, Coach: Sharon Gunnell
  • 2004 - Gregory Gauthier (1st), Alex Zhai (5th), Zach Nahlik (14th), Jennifer Iglesias (37th), Coach: Steven Ondes
  • 2002 - Albert Ni (1st)
  • 2000 - Ruozhou Jia (1st)
  • 1994 - William Engel (1st)
  • 1988 - Andrew Schultz (1st)

National Countdown Round

  • 2017 - Geoffrey Wu (Q, 5th)
  • 2011 - Kevin Sun: Q (3rd)
  • 2006 - Arjun Puranik: P (12th)
  • 2004 - Gregory Gauthier (1st), Alex Zhai: P (5th)
  • 2003- Gregory Gauthier (7th place)
  • 2002 - Albert Ni (1st)
  • 2000 - Ruozhou Jia (1st)
  • 1994 - William Engel (1st)
  • 1988 - Andrew Schultz (1st)

Masters Round

  • 2011 - Kevin Sun
  • 2004 - Gregory Gauthier (participated AND won, also won written and countdown altogether)

State Countdown Winners

  • 2022 - Aren Emrikian*
  • 2020 - Krishna Pothapragada
  • 2019 - Benjamin Chen
  • 2018 - Nathra Ramrajvel
  • 2010 - Kevin He
  • 2009 - Eric Lullo, Ravi Jagadeesan, Megan Chen, Thomas Wu
  • 2008 - Adam Kalinich, Ravi Jagadeesan, Joshua DeMent, Kyle Redden
  • 2007 - Peter Bang
* In 2022, instead of the usual 16-player Countdown Round, the top 10 individuals all played in a single best-out-of-20 round to determine the Countdown winner.
Invalid username
Login to AoPS