2014 AMC 12B Problems/Problem 4
Revision as of 22:35, 20 February 2014 by Kevin38017 (talk | contribs)
Problem
Susie pays for muffins and
bananas. Calvin spends twice as much paying for
muffins and
bananas. A muffin is how many times as expensive as a banana?
$\textbf{(A)}\ \frac{3}{2}\qquad\textbf{(B)}\ \frac{5}{3}\qquad\textbf{(C)}\ \frac{7}{4}\qquad\textbf{(D)}}\ 2\qquad\textbf{(E)}\ \frac{13}{4}$ (Error compiling LaTeX. Unknown error_msg)
Solution
Let stand for the cost of a muffin, and let
stand for the value of a banana. We we need to find
, the ratio of the price of the muffins to that of the bananas. We have