Illinois Mathcounts

Revision as of 23:06, 5 June 2009 by Gauss1181 (talk | contribs) (IL State Team Members and Written Place (CD place if unknown))

Illinois Mathcounts is one of the state competitions held for Mathcounts. Each year the state of Illinois sends its top four scorers in the state competition held every year in March at the Holiday Inn in Matteson. Countdown is unofficial, so separate awards are rewarded for countdown winners. The state team is picked solely based on written round scores.

National Team Awards and Placement

  • 2009 15th
  • 2008 13th
  • 2006 5th
  • 2004 1st
  • 2003 4th

IL State Team Champions

  • 2009 - Kennedy Junior High School, Lisle, Coach Suzanne Croco
  • 2008 - Avery Coonley School, Downers Grove, Coach Kris Laska
  • 2007 - Kennedy Junior High School, Lisle, Coach Suzanne Croco
  • 2006 - Plum Grove Junior High School, Rolling Meadows, Coach Krish Revuluri
  • 2004 - Kennedy Junior High School, Lisle, Coach Suzanne Croco
  • 2003 - Avery Coonley School, Downers Grove, Coach Kris Laska

IL State Team Members and Written Place (CD place if unknown)

  • 2009- Megan Chen (20th place, Wood Oaks Junior High School, Northbrook), Patrick Liscio (Lincoln Junior High School, Skokie), James Tao (Plum Grove Junior High School, Rolling Meadows), David Wang (Hinsdale Middle School, Hinsdale), Coaches: Krish Revuluri (Plum Grove Junior High School, Rolling Meadows)(subbed for Suzanne Croco), Marianne Schultz (assistant coach), Ana Kamath (assistant coach). Both assistant coaches were from Plum Grove Junior High School, Rolling Meadows.
  • 2008- Joshua Dement (15th place, Kennedy Junior High School, Lisle), Adam Kalinich (48th place, Hadley Junior High School, Glen Ellyn), Ravi Jagadeesan (53rd place, Avery Coonley School, Downers Grove), John Park (Woodlawn Middle School, Long Grove), Coach: Kris Laska (Avery Coonley School, Downers Grove)
  • 2007 - Kevin Hu (Kennedy Junior High School, Lisle), Peter Bang (Marie Murphy School, Wilmette), Zachary Levine (Quest Academy, Palatine), Margaret Coad (Choice Home School, Park Ridge), Coach: Suzanne Croco (Kennedy Junior High School, Lisle)
  • 2006 - Arjun Puranik (12th place, Plum Grove Junior High School, Rolling Meadows), Evangelie Zachos (???th place, Percy Julian Middle School, Oak Park), Katherine Rudolph (Kennedy Junior High School, Lisle), Christopher Adams (East Prairie Junior High, Tuscola), Coach: Sharon Gunnell (Percy Julian Middle School, Oak Park)
  • 2004 - Gregory Gauthier (1st place, Wheaton), Alex Zhai (6th place, University Laboratory High School, Urbana/Champaign), Jennifer Iglesias (Jefferson Middle School, Aurora) , Zach Nahlik (Liberty Middle School, Glen Carbon), Coach: (Steven Ondes, Liberty Middle School, Staunton)

Countdown Round

  • 2006 - Arjun Puranik: P (12th place, Plum Grove Junior High School, Rolling Meadows)
  • 2004 - Gregory Gauthier (1st place, Wheaton), Alex Zhai: P (6th place, University Laboratory High School, Urbana/Champaign)
  • 2003- Gregory Gauthier (7th place)

Masters Round

  • 2004 - Gregory Gauthier (participated AND won, also won written and countdown altogether)

State Countdown Winners

  • 2009 - Eric Lullo, Kennedy Junior High School, Lisle
   2nd place - Ravi Jagadeesan, Avery Coonley School, Downers Grove
   3rd place - Megan Chen, Wood Oaks Junior High School, Northbrook
  • 2008 - Adam Kalinich, Hadley Junior High School, Glen Ellyn
   2nd place - Ravi Jagadeesan, Avery Coonley School, Downers Grove
   3rd place - Joshua DeMent, Kennedy Junior High School, Lisle
  • 2007 - Peter Bang, Marie Murphy School, ???
Invalid username
Login to AoPS